Ciekawe Miejsca

Duży Trakt Śródmiejski ma długość około 20 km i rozpoczyna się w uzdrowiskowej części miasta - Cieplicach od Pałacu Schaffgotschów poprzez Kościół Ewangelicko-Augsburski, Zespół Klasztorny Zakonu Cystersów wraz z Kościołem pw. Jana Chrzciciela, zabytkowy Park Zdrojowy, Zdrojowy Teatr Animacji, Park Norweski, Zamek Chojnik, aż po Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie.

Wedle legendy odkrywcą właściwości cieplickich wód był książe Bolesław Wysoki. W pogoni za zranionym jeleniem dotarł do źródła, przy którym zwierzę moczyło swoje rany, odzyskując siły.

Główna aleja parkowa powstała już w 1796 roku, jednak całość założenia pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Schaffgotschowie przebudowali swój przypałacowy ogród francuski na park w stylu angielskim i postanowili udostępnić jego część mieszkańcom i kuracjuszom.

 Od połowy XIX wieku w Cieplicach istniała dobrze prosperująca fabryka maszyn papierniczych założona i prowadzona przez rodzinę Füllnerów.

Kościół wznieśli ewangelicy w 1745 r., za zgoda króla pruskiego. Budową ścian kierował miejscowy mistrz Jerzy Porrmann, zaś dach i wieża są dziełem cieśli z Zachełmia Gottfrieda Materna. W 1750 r. wnętrze świątyni zabudowano drewnianymi emporami, a w 1796 r. dobudowano zakrystię. Dopiero w 1807 r. na sygnaturce umieszczonej na dachu kościoła pojawił się zegar. Kościół od momentu swego powstania w połowie XVIII wieku do roku 1946 służył wiernym wyznania ewangelickiego i do dziś zachował kilka cech charakterystycznych dla budowli protestanckich.

 

 

Wznosząca się nad Sobieszowem góra Chojnik z natury jest doskonałym punktem lokalizacji budowli obronnej. Dlatego w źródłach historycznych można znaleźć wzmianki o istniejącym na szczycie grodzie plemienia Bobrzan oraz dworze myśliwskim wzniesionym przez księcia Bolesława Rogatkę. Powstanie murowanego zamku datuje się na około 1355 rok, kiedy to panujący książe świdnicko - jaworski Bolko II, umacniał swoje ziemie licznymi warowniami.

 

Kościół wzniesiono w latach 1980 - 1986. Swoja bryłą nawiązuje do architektury podhalańskiej. Dzięki takiej formie doskonale wpisuje się w górski krajobraz Jagniątkowa.

 

Niemiecki pisarz, noblista Gerhart Hauptmann urodził się w Szczawnie - Zdroju, jednak ulegając niezaprzeczalnemu urokowi Jagniątkowa, postanowił tu wybudować swój dom. Willa, nazwana przez samego artystę „Łąkowym Kamieniem” („Wiesenstein”), powstała w 1901 roku według projektu berlińskiego architekta Hansa Griesebacha. Secesyjna bryła budowli z dwiema wieżyczkami doskonale wpisała się w górski krajobraz, a malownicze, parkowe otoczenie stworzyło idealne warunki do pracy twórczej właściciela.

 

Granice Jeleniej Góry obejmują fragment Karkonoskiego Parku Narodowego. Wędrówki wytyczonymi szlakami turystycznymi lub ścieżkami przyrodniczymi pozwalają poznać piękno Karkonoszy i dostarczają niezapomnianych wrażeń. 

 
GALERIA -1986-
SZTUKA DAWNA I WSPÓŁCZESNA
JELENIA GÓRA, PL.RATUSZOWY 22-24

Góra Sołtysia (zwana także Strzelecką) to kilkuw