Walory przyrodnicze

Duży wpływ na atrakcyjność regionu i miasta mają walory przyrodnicze głównych pasm Sudetów Zachodnich. Pasma te układają się do siebie niemal prostopadle, wydzielając rozległą Kotlinę Jeleniogórską, liczącą ok. 200 km². To właśnie to środowisko geograficzne regionu, w którym położona jest Jelenia Góra powoduje, że jest to miejsce piękne, malownicze, zaskakujące i chętnie odwiedzane.

Karkonosze to najwyższy granitowy masyw Sudetów (Śnieżka 1603m n.p.m.). Ma na ogół łagodne kształty i wyrównaną powierzchnię grzbietową ponad którą wznoszą się skałki granitowe o fantazyjnych kształtach. Masyw w kilku miejscach rozcięty jest przez głębokie kotły polodowcowe – Wielki i Mały Staw, Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki i Czarny Kocioł Jagniątkowski. Innym urozmaiceniem są też spływające z gór potoki tworzące piękne wodospady: Kamieńczyk 27m (największy w Sudetach), Szklarki i Podgórnej. W Karkonoszach występują wszystkie niemal strefy roślinne typowe dla gór wysokich. W lesie spotkać można dziki, jelenie, sarny i sprowadzone z Korsyki muflony.

Porośnięte liściastymi i świerkowymi lasami Góry Kaczawskie kryją wiele tajemniczych jaskiń i wyrobisk pozostawionych przez poszukiwaczy złota, srebra i kamieni szlachetnych. Należą do najrozleglejszych  masywów górskich w Sudetach. W części Grzbietu Wschodniego występuje największe zgrupowanie utworów krasowych. Z Przełęczy Widok ujrzeć można najpiękniejszą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dla wspaniałych widoków warto też wejść na Górę Szybowcową.

Rzeka Kamienna płynąc głęboką doliną stanowi naturalną granicę pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi, które tworzą cztery równoległe grzbiety. Jest to najdalej na zachód wysunięte pasmo Sudetów. Osobliwością przyrodniczą są tu obszerne torfowiska (utworzono Rezerwat Torfowisko Izerskie – Jakuszyce) występujące na płaskich grzbietach i sterczące ponad poziomem grzbietu liczne grupy skalne.

Widoczne z całej Kotliny dwa bliźniacze stożki to Krzyżna Góra i Sokolik – podwójna skalista turnia z platformą widokową. Należą do Gór Sokolich, stanowiących część Rudaw Janowickich. Wyjątkowe bogactwo form skalnych i kilkudziesięciometrowe nagie turnie, gdzie trenowali najwięksi polscy himalaiści z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz na czele, są uznanym miejscem wspinaczki skałkowej. Obszar ten objęto ochroną tworząc Rudawski Park Krajobrazowy.

Karkonoski Park Narodowy, jeden z największych w Polsce, leży częściowo w granicach Jeleniej Góry. Jego dyrekcja mieści się w Sobieszowie u stóp Góry Chojnik, która jest jednocześnie enklawą KPN. Porasta ją las mieszany. Atrakcyjnym pod względem krajobrazowym jest również Park Krajobrazowy Doliny Bobru z jednym z najpiękniejszych przełomów w okolicy – Borowym Jarem. W samym mieście jest też sporo pomników przyrody, głównie starych drzew. Są to: dęby szypułkowe, lipy drobnolistne czy wierzby białe. Ponadto pomnikowe drzewa rosną na Wzgórzu Krzywoustego , w Cieplicach i w Sobieszowie. Na terenie miasta porozmieszczane są parki leśne – duże i małe a także skwery i zieleńce.

 

 

Grupa: