MUZEUM MIEJSKIE DOM GERHARTA HAUPTMANNA

 

Niemiecki pisarz, noblista Gerhart Hauptmann urodził się w Szczawnie - Zdroju, jednak ulegając niezaprzeczalnemu urokowi Jagniątkowa, postanowił tu wybudować swój dom. Willa, nazwana przez samego artystę „Łąkowym Kamieniem” („Wiesenstein”), powstała w 1901 roku według projektu berlińskiego architekta Hansa Griesebacha. Secesyjna bryła budowli z dwiema wieżyczkami doskonale wpisała się w górski krajobraz, a malownicze, parkowe otoczenie stworzyło idealne warunki do pracy twórczej właściciela.

We wnętrzu obszernego domu znalazło się miejsce na gabinety do pracy, bibliotekę, archiwum oraz liczne zbiory antycznych i współczesnych dzieł sztuki oraz osobistych pamiątek. W 1922 roku, z okazji 60 urodzin Hauptmanna, powstało malowidło, które ozdobiło hol willi. Jego autorem był malarz Johannes Maximilian Avenarius, który na ścianach i sklepieniu stworzył swoją wizję raju. Pełne symboliki dzieło do dziś budzi zachwyt zwiedzających. Po śmierci Gerharta Hauptmannna w 1946 roku, wdowa po nim opuściła dom, zabierając większość cennego wyposażenia. 

Od 2001 roku w „Łąkowym Kamieniu” działa muzeum gromadzące pamiątki życia i twórczości pisarza oraz prowadzące szeroko zakrojoną działalność naukowo - oświatową. Organizowane są koncerty, wieczory literackie, wystawy czasowe oraz inne imprezy kulturalne adresowane zarówno do dorosłych, jak i młodszych zwiedzających. Po obejrzeniu ekspozycji muzealnej można jeszcze przez chwilę cieszyć się atmosferą willi przy filiżance kawy w kawiarni znajdującej się w przyziemiu budynku.

 

Grupa: