PAWILON I PARK NORWESKI

 Od połowy XIX wieku w Cieplicach istniała dobrze prosperująca fabryka maszyn papierniczych założona i prowadzona przez rodzinę Füllnerów. Na początku XX wieku jej ówczesny właściciel Eugen Füllner poczynił szereg inwestycji na rzecz uzdrowiska. Jedną z nich było założenie malowniczego parku zwanego norweskim. <--break->
Swoją nazwę zawdzięcza on powstałej w 1909 roku drewnianej budowli, której wykończenia nasuwają słuszne skojarzenia z łodziami Wikingów. Eugen Füllner odbył podróż do Norwegii i zauroczony tamtejszym budownictwem ludowym postanowił wznieść w Cieplicach pawilon w tzw. „stylu smoczym”, dziś zwany Pawilonem Norweskim. Pierwowzorem była znajdująca się nieopodal Oslo restauracja „Frognerseteren”. Do lat 50 - tych XX wieku w pawilonie funkcjonowała restauracja,  od 1967 roku do 11 sierpnia 2013 roku  był on siedzibą Muzeum Przyrodniczego, które przeprowadziło się do dawnej dawnej Biblioteki Schaffgotschów ( Zespołu Pocysterskiego).  Obecnie (tj. w marcu  2017 roku) trwają prace mające na celu przywrócenie dawnej funkcji Pawilonu Norweskiego w jeleniogórskich Cieplicach. Nowi właściciele chcą odtworzyć jak najwięcej zabytkowych elementów tego miejsca, w tym wnętrze i klimat, jaki panował tu na początku XX wieku.
 
Park Norweski zajmuje powierzchnię ok. 17 ha, na których rośnie kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Nieopodal Pawilonu Norweskiego znajduje się staw, po którym niegdyś można było popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Dziś zamieszkuje go ptactwo wodne. Spacerując alejami parkowymi warto przekroczyć mostek nad rzeką Wrzosówką, żeby zobaczyć kamienny obelisk upamiętniający spotkanie w tym miejscu poetów polskich Wincentego Pola i Kornela Ujejskiego z czeskim przyrodnikiem, profesorem Janem Ewangelistą Purkyne. Spacer można zakończyć na tamie przeciwpowodziowej, z której roztacza się piękny widok na Karkonosze.

 

Grupa: