Położenie
Jelenia Góra zajmuje centrum śródgórskiej kotliny w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego, w dolinie rzek Bobru i Kamiennej.
Jest centrum administracyjnym, turystycznym i gospodarczym regionu oraz stolicą Euroregionu „NYSA”, skupiającego przygraniczne tereny Polski, Niemiec i Czech.
Miasto otaczają ze wszystkich stron pasma górskie: Góry Izerskie – od zachodu, Góry Kaczawskie – od północy, Rudawy Janowickie – od wschodu oraz najwyższe pasmo Sudetów – Karkonosze od południa.
Jelenia Góra leży średnio na wysokości ok. 330 – 370 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 108,4km². Rozciąga się na długości 30km, od granicy w Maciejowej poprzez stare miasto, Cieplice, Sobieszów do Jagniątkowa położonego na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Jelenia Góra największe miasto Sudetów Zachodnich, ze wspaniałym widokiem na Karkonosze, nie bez powodu zwana jest Perłą Karkonoszy. Do najpiękniejszych zakątków górskich jest tak blisko jak ręką sięgnąć. Z miejsc widokowych łatwo dostrzec Śnieżkę, Szrenicę i inne szczyty. Niewiele też czasu potrzeba by dotrzeć stąd do Czech i Niemiec. Od najbliższego przejścia granicznego z Niemcami dzieli nas 60 km, a z Czechami – zaledwie 25 km.
Jelenia Góra, do której pragniemy Państwa serdecznie zaprosić to miasto o wielowiekowej tradycji i licznych zabytkach. Naturalne wzniesienia przydają uroku panoramie miasta, które jawi się jako enklawa zieleni ocieniającej zabytkowe budowle, stare osiedla o tradycyjnej zabudowie, ciągi spacerowe. O jej unikalności stanowią też jej dzielnice: piękniejące z każdym rokiem stare miasto, najstarsze polskie uzdrowisko Cieplice (unikatowe źródła termalne odkryte już w 1175r. przez księcia Bolesława Wysokiego), Sobieszów z ruinami XIV-wiecznego zamku Chojnik czy znana miejscowość wczasowa Jagniątków rozsławiona przez noblistę Gerharta Hauptmanna.