|
By poznać miasto i poczuć jego klimat pragniemy zaprosić państwa na spacer po zabytkach zlokalizowanych przy Jeleniogórskim Trakcie Śródmiejskim, podzielonym na dwie trasy:
Mały Trakt Śródmiejski ma długość około 5 km i przebiega przez: Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, Plac Ratuszowy, Kościół pw. św.św. Erazma i Pankracego, Bramę Wojanowską, Kaplicę Św. Anny, Cerkiew Prawosławną pw. św.św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zabytkowy budynek przy ulicy Kochanowskiego (siedziba Liceum Ogólnokształcącego Nr 1), Teatr im. C.K. Norwida oraz odrestaurowane budynki przy ulicy Bankowej.
Duży Trakt Śródmiejski ma długość około 20 km i rozpoczyna się w uzdrowiskowej części miasta - Cieplicach od Pałacu Schaffgotschów poprzez Kościół Ewangelicko-Augsburski, Zespół Klasztorny Zakonu Cystersów wraz z Kościołem pw. Jana Chrzciciela, zabytkowy Park Zdrojowy, Zdrojowy Teatr Animacji, Park Norweski, Zamek Chojnik, aż po Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie.
Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja, stanowiły średniowieczny kompleks obronny, który wystawiono by strzegł bramy, przez która wiodła droga do Wojanowa. Lochy pełniły funkcję więzienia.
Świątynia powstała jako dowód łaski katolickiego cesarza Austrii dla śląskich ewangelików.
Wzgórze Kościuszki na przestrzeni wieków zagospodarowywane było na rozmaite sposoby. Pierwszą budowlą, która stanęła w tym miejscu była zbudowana w XVI wieku szubienica miejska, pełniąca swoją rolę przez około dwa stulecia.
Ulica Bankowa powstała w połowie XIX wieku w miejscu dawnych murów miejskich i zasypanej fosy, miała charakter parku miejskiego z zadbanymi drzewami, pięknymi klombami i wytyczonymi wśród nich alejkami spacerowymi. Nazywano ją Promenadą. Na przełomie XIX - XX wieku stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta, przy której swoje siedziby miały wystawne lokale gastronomiczne, ekskluzywne hotele sklepy i banki.