Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy został utworzony 16 stycznia 1959 roku i objął swym zasięgiem najwyższe pasmo Sudetów Zachodnich – Karkonosze.

Obecnie jego powierzchnia wynosi 5580 ha i obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy, od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie, po przełęcz Okraj na wschodzie. Jest to obszar pod wieloma względami unikatowy. Liczne skałki o fantastycznych kształtach, kotły i jeziora polodowcowe oraz malownicze wodospady  to atrakcje podziwiane przez rzesze turystów. W miejscach szczególnie cennych już w 1933 roku utworzono pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniatkowski, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu. W skład parku wchodzą również dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Karkonoski Park Narodowy położony jest na terenie sześciu gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz i Kowary.

Razem z Karkonoskim Parkiem Narodowym po stronie czeskiej tworzą Bilateralny Rezerwat Biosfery.

 

Enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego Rezerwat „Góra Chojnik”

Rezerwat o powierzchni około 24ha powstał w 1953 roku. W roku 1959 włączono go w obręb Karkonoskiego Parku Narodowego. Ochroną objęta jest pierwotna szata roślinna - las mieszany z bukami, sosnami, świerkami i jodłami oraz jaworami, grabami i lipami. W piętrze runa leśnego rosną m.in.: lilia złotogłów, konwalia, zawilec. Ochronie podlegają również interesujące formy skalne (Zbójeckie Skały).

Grupa: