ŁAWECZKA Z KUNEGUNDĄ
W piątek 19 czerwca 2015 r., w parku przy ul. Karkonoskiej, odsłonięte zostały: Ławeczka z Kunegundą oraz Tablica Informacyjna „Sobieszów Wita”. Pomysłodawcą był Zespół Aktywności Lokalnej, zrzeszający aktywne osoby działające na rzecz rozwoju dawnego obszaru Sobieszowa, a także promocji tej częsci Jeleniej Góry. Działania są kierowane w stronę integracji i aktywizacji Sobieszownian. Rzeźba została wykonana z drewna lipowego, które dzięki uprzejmosci Nadleśnictwa „Śnieżka” zostało przekazane do dyspozycji Piotra Jagielskiego - artysty, który od lat związany jest z Sobieszowem. Oprócz rzeźby Kunegundy, powstała również tablica informacyjna „Sobieszów Wita”. Zdzisław Zaskórski i Grzegorz Gielert umieścili na niej historię Sobieszowa napisaną w czterech językach oraz mapkę z zaznaczonymi atrakcjami. Na tablicy znalazły się zdjęcia autorstwa Roberta Karczmarczyka oraz Kazimierza Piotrowskiego, które przedstawiają sobieszowskie atrakcje.
Sobieszów jako samodzielny ośrodek administracyjny występował od chwili swego powstania przed 1305 r. Ok. 1364 r. wieś (zwana Hermsdorf, potem Hermsdorf unterm Kynast) stała się własnością rodziny Schaffgotschów, których rodową siedzibą był górujący nad nią zamek Chojnik (niem. Kynast). W czasie wojny trzydziestoletniej miejscowość została poważnie zniszczona.
W XVIII w. wieś była centrum administracyjnym i sądowniczym rozległych dóbr Schaffgotschów i sporym ośrodkiem tkactwa; znajdowały się tu też szlifiernie szkła, cegielnia, młyn wodny, stawy hodowlane i bielarnie płótna. W latach 1784-1787 działała tu kopalnia kobaltu „Johann Nepomuk”. W XIX w. stała się znaczącą bazą turystyczną dla Karkonoszy, powstały tu liczne hotele i pensjonaty. W 1891 r. doprowadzono tu z Jeleniej Góry linię kolejową, a w 1900 r. tramwajową. W maju 1945 r. Sobieszów, ówcześnie zwany - Chojniasty, stał się siedzibą gminy. W 1954 r. dotychczasowa wieś uzyskała status osiedla, zaś w 1962 r. prawa miejskie. W czerwcu 1976 r. Sobieszów został włączony w obszar administracyjny Jeleniej Góry. Sobieszów bogaty jest w pomniki przyrody i interesujące zabytki.
Autor: Ivo Łaborewicz