CZARNY KOCIOŁ JAGNIĄTKOWSKI
Granice Jeleniej Góry obejmują fragment Karkonoskiego Parku Narodowego. Wędrówki wytyczonymi szlakami turystycznymi lub ścieżkami przyrodniczymi pozwalają poznać piękno Karkonoszy i dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Godnym polecenia celem wyprawy może być Czarny Kocioł Jagniątkowski. Jego nazwa pochodzi od stromych ścian, które nawet po opadach śniegu, nie są przez niego w pełni pokrywane tworząc "czarną plamę" na tle ośnieżonych szczytów.
Kocioł jest świadectwem procesów geologicznych zachodzących w Karkonoszach przed wieloma wiekami. Skaliste ściany, żleby oraz dno pokryte osadami morenowymi, to pozostałości po zlodowaceniu, sprzed około 1 miliona lat, które ukształtowało podziwiane przez nas do dziś karkonoskie krajobrazy. Opadające kilkadziesiąt metrów w dół zbocza oraz fragmenty skał pokrywające dno nadają mu wysokogórskiego charakteru i malowniczości. Ściany Kotła porasta roślinność łąkowa i naskalna, w tym kilka gatunków chronionych, które wraz formami skalnymi objęte są szczególną ochroną.
Wycieczka do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego to propozycja zarówno dla spacerowiczów, jak bardziej wprawionych turystów. Dotrzeć do niego można z Jagniątkowa - początkowo szlakiem niebieskim (tzw. Koralową Ścieżką), a od miejsca odpoczynku (zadaszenie z ławeczkami) szlakiem czarnym - jest to najłatwiejszy wariant drogi lub zaplanować całodniową wycieczkę, docierając do Kotła od głównego grzbietu karkonoskiego.