MUZEUM KARKONOSKIE

 

Początki jeleniogórskiego Muzeum wiążą się z działalnością założonego w 1880 roku Riesengebirgsverein (Towarzystwa Karkonoskiego). Jednym z celów organizacji było gromadzenie i ochrona przedmiotów związanych z regionem. W 1914 roku uroczyście otworzono gmach "Das Museum des RGV" ("Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego"). Po II wojnie światowej jego zbiory zostały mocno uszczuplone przez wywiezienie części eksponatów do innych muzeów, a pozostałe wymagały uporządkowania. Zrobiono to w latach pięćdziesiątych, inicjując tym samym działalność Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze. 

Dziś nosi ono nazwę Muzeum Karkonoskiego i gromadzi eksponaty związane z historią, etnografią, rzemiosłem oraz sztuką regionu. Na szczególną uwagę zasługują - największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego, pokaźna kolekcja XVIII i XIX-wiecznego malarstwa na szkle, kolekcja wyrobów z cyny, a także ekspozycja etnograficzna - drewniana chata o konstrukcji przysłupowej (charakterystycznej dla regionu), wyposażona w tradycyjne sprzęty używane w XVIII i XIX wieku.

Muzeum posiada również trzy oddziały: Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Muzeum - Zamek w Bolkowie, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. A także organizuje wystawy czasowe, prowadzi działalność naukową, wydawniczą i edukacyjną, skierowaną do dzieci i młodzieży.

Zobacz informację o bieżącej działalności muzeum

 


 

 

Grupa: