PARK MIEJSKI NA WZGÓRZU KOŚCIUSZKI
Wzgórze Kościuszki na przestrzeni wieków zagospodarowywane było na rozmaite sposoby. Pierwszą budowlą, która stanęła w tym miejscu była zbudowana w XVI wieku szubienica miejska, pełniąca swoją rolę przez około dwa stulecia.
W drugiej połowie XVIII wieku dowódca stacjonujących w mieście wojsk, podjął decyzję o zburzeniu szafotu i budowie na wzgórzu umocnień wojskowych. Jednak już pod koniec tego stulecia powstał pierwszy park miejski założony przez ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry Johanna Christopha Schönau'a. Za jego sprawą posadzono drzewa, wytyczono alejki, ustawiono ławki, pawilony i punkty widokowe dla spacerowiczów. Bogaci mieszkańcy miasta kupowali ziemię w parku i wznosili tu swoje letnie domki oraz kawiarnie i restauracje. W XIX wieku park stał się niezwykle popularnym miejscem spacerów, a także organizacji imprez i uroczystości.
Dziś nadal spełnia funkcję terenu rekreacyjnego, a spacerując jego alejkami odnaleźć można pamiątki z czasów największej śwetności tego miejsca. Natomiast historię Wzgórza oraz bogatą faunę i florę parku poznać możemy dzięki Ścieżce Przyrodniczo - Historycznej, na której ustawiono tablice informacyjne.
Najciekawszym przystankiem ścieżki jest "Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie", stworzony na początku XX wieku z fragmentów skał występujących na przedstawionych obszarach. Przedsięwzięcie zainicjowali członkowie Riesengebirgsverein ("Towarzystwa Karkonoskiego"). Budowa wymagała przetransportowania bloków skalnych z różnych, często odległych miejsc oraz odpowiedniego dopasowania i połączenia fragmentów, a więc była niełatwym zadaniem. Do stworzenia profilu użyto około 30 rodzajów skał, a ustawiono go w punkcie, z którego dawniej rozciągał się widok, po części dający możliwość skonfrontowania modelu z rzeczywistością.