BASZTA GRODZKA

 

Zbudowana została w XV wieku, jako jedna z 36 bastei mających wzmocnić mury miejskie. Tę funkcję pełniła stosunkowo niedługo, bo już w XVII wieku została zaadaptowana do celów mieszkalnych. W następnym stuleciu całkowicie zatraciła pierwotne znaczenie, została przebudowana i przeszła w ręce prywatnych właścicieli. Zamieszkiwało ją między innymi kilku kupców, a także ważni obywatele, jak poczmistrz, czy lekarz miejski. 

Po 1945 roku mieściła mieszkania komunalne, a od lat 70 gościła instytucje związane z kulturą - znajdował się tu m. in. Dom Związków Twórczych, redakcja miesięcznika „Karkonosze”, a później Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.  Od 2021 roku Baszta pełni funkcję obiektu noclegowego. 

W obecnej formie jest to półbaszta z wbudowanym budynkiem mieszkalnym o konstrukcji szkieletowej. Wejście do wieży zdobi barokowy portal z wyrytą datą 1679, pochodzący z nieistniejącej kamienicy, stojącej przy ulicy Grodzkiej. Pamiątkami po dawnej zabudowie są jeszcze trzy inne detale wmurowane obok wejścia. 

Podążając dalej ulicą Grodzką, docieramy do serca Jeleniej Góry - dawnego rynku miejskiego. To tu od najdawniejszych czasów zbiegały się najważniejsze trakty komunikacyjne, kwitł handel, życie kulturalne i towarzyskie miasta. Dzisiejszy Plac Ratuszowy pełni funkcje reprezentacyjne, gości imprezy kulturalne, a w podcieniach kamienic można znaleźć wytchnienie przy filiżance kawy czy herbaty, posilić się w jednym z licznych lokali gastronomicznych oraz skorzystać z oferty punktów handlowych.

 

 

 

 

Grupa: