Parki miejskie

Park na Wzgórzu Kościuszki (24,4 ha)

Założony pod koniec XVIII w. na miejscu dawnych fortyfikacji. Występuje tu urozmaicona konfiguracja terenu i egzotyczny drzewostan. Do dziś zachował się oryginalny, zbudowany w 1902 r. model przekroju geologicznego Sudetów Zachodnich.

 

Park Zdrojowy w Cieplicach (16,4 ha)

Park przypałacowy położony w centurm Cieplic, z główną aleją lipową, która obecnie jest odnawiana. Pierwsze wiadomości o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z 1748 r. W r. 1796 została założona główna aleja parkowa. Pierwsze większe założenie parkowe w guście angielskim powstało w 1819 r. W roku 1838 park został gruntownie i z dużym rozmachem przebudowany wg nowych założeń. Przy głównej alei znajduje się Pawilon Zdrojowy i Teatr Zdrojowy. W muszli koncertowej w sezonie wiosenno - letnim odbywaja się liczne imprezy artystyczne i koncerty (m.in.: WIOSNA CIEPLICKA).

 

Park Norweski (15,6 ha)

Park założony został w 1906 r., jako kontynuacja krajobrazowa Parku Zdrojowego. Jego ozdobą jest mały staw z kamiennym mostkiem i drewniany Pawilon Norweski - siedziba Muzeum Przyrodniczego. Nie opodal muzeum ustawiony jest głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą spotkanie w cieplickim kurorcie poetów: Wincentego Pola, Kornela Ujejskiego z Janem Purkyne, które miało miejsce w 1847 r. Z południowo - zachodniego skraju parku Norweskiego roztacza się wspaniała panorama Karkonoszy.

 

Park przy Kościele Łaski (2,6 ha)

Otaczający kościół park to teren dawnego cmentarza, zamkniętego pod koniec XIX w. Pozostały po nim wspaniałe barokowe kaplice nagrobne z lat 1716-1770, stanowiące prawdziwy unikat. Posiadają bogaty późnobarokowy wystrój rzeźbiarski a wzniesiono je dla rodzin najbogatszych mieszczan jeleniogórskich.

 

Park Wzgórze Partyzantów (11,5 ha)

Park położony niedaleko centrum przy ulicy Nowowiejskiej prowadzącej do Pałacu Paulinum.

 

Park Żiszki (2,5 ha)

Mały park położony przy głównej ulicy wiodącej do Cieplic - Wolności.

 

Park w Maciejowej

Park założony XVIII w. Na jego terenie znajduje  mauzoleum grobowe z początku XX w. w stylu neoklasycystycznym (teren prywatny)