Ścieżki przyrodnicze

  • Ścieżka przyrodnicza na górę Chojnik

Ścieżka znajduje się na terenie Góry Chojnik. Jest na niej 10 przystanków. Od bramy wejściowej do Karkonoskiego Parku Narodowego poprzez Zbójeckie Skały , Skalny Grzyb aż do ruin zamku Chojnik. Ścieżka przebiega w całości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i pokrywa się ze szlakami turystycznymi. Na tej ścieżce mamy rzadką okazję poruszać się wśród naturalnego drzewostanu, jaki dawniej dominował w reglu dolnym w Karkonoszach. Jest to przepiękny las  bukowy z domieszką innych gatunków drzew. Karkonoskie lasy zostały w znacznym stopniu przekształcone przez człowieka, a na terenie enklawy można obserwować zachowane fragmenty naturalnego lasu. Dzięki Zbójeckim Skałom i Skalnemu Grzybowi możemy się zetknąć z materią licząca sobie około 300 mln. lat. Skały te, zbudowane z granitu, są przykładem charakterystycznych ostańców skalnych, których na terenie Karkonoszy jest około 100. Na ścieżce możemy spotkać wiele gatunków ptaków. Czasami przemkną się sarny, a jeszcze rzadziej muflony - dzikie owce górskie sprowadzone na początku wieku z Korsyki .Ścieżka ta ma też, poza walorami florystycznymi i faunistycznymi, również walory krajobrazowe, które najlepiej podziwiać z zamkowej wieży. Jest to  wieża obronna XIV - wiecznego zamku Chojnik, z której widać prawie całe polskie Karkonosze, Pogórze Karkonoskie i Kotlinę Jeleniogórską wraz z okalającymi ją pasmami górskimi.

Kiedy korzystać? Ze ścieżki można korzystać przez cały rok.

Długość ścieżki: 2,5 km (w jedną stronę).

Przewyższenia: brama wejściowa KPN - 400 m. n.p.m. - ruiny zamku Chojnik - 627 m. n.p.m.

Różnica wzniesień: 227 m.

Czas przejścia: około 3 - 4 godziny do zamku i z powrotem.

 

Przewodnik po ścieżce pod adresem https://kpnmab.pl/img/files/Wydawnictwa2/Chojnik.pdf

 

  • Ścieżka przyrodniczo-historyczna na wzgórze Kościuszki

Na obszarze parku zlokalizowanych jest 9 tablic tematycznych, plus pierwsza tablica informacyjna. Wśród rozmieszczonych tutaj tablic dwie dotyczą aspektów historycznych Wzgórza Kościuszki, jedna opisuje znajdujący się tutaj przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie, natomiast pozostałe prezentują faunę i florę parku.

Spis przystanków

Przystanek P. Tablica początkowa (informacyjna)

Przystanek 1. Historia powstania parku miejskiego na Wzgórzu Kościuszki

Przystanek 2. Szata roślinna parku

Przystanek 3. Ptaki parku na Wzgórzu Kościuszki

Przystanek 4. Szubienica

Przystanek 5. Ssaki parku na Wzgórzu Kościuszki

Przystanek 6. Inwazyjni przybysze w parku

Przystanek 7. Ciekawostki dendrologiczne parku

Przystanek 8. Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie

Przystanek 9. Płazy i gady parku

 

Pełny opis ścieżki pod adresem

http://www.jeleniagora.home.pl/sciezka/www/glowna.html

 

  • Ścieżka edukacyjna "Jak kropla skałę drążyła" ( wzgórze Krzywoustego )

Przebieg ścieżki

  1. Wzgórze Krzywoustego (375m n.p.m.) - dowiesz się o historii powstania Jeleniej Góry, budowie geologicznej i walorach przyrodniczych wzgórza, oraz o tym, jak kropla skałę drążyła.

  2. Borowy Jar - to dolina rzeczna zawdzięczająca swój wygląd sile erozji wgłębnej rzeki Bóbr. Czy wiesz co to jest epigenetyczny przełom rzeczny?

  3. Cudowne Źródełko -  według podań odbywały się tu “Sądy Boże” gdzie sądzono rycerzy oraz czarownice. Legenda głosi, że picie wody było próbą na prawdomówność. Spróbuj sam!

  4. Geologia Borowego Jaru - dowiesz się co kryje dolina rzeczna i jakie materiały ją tworzą.

  5. Obiekty hydrotechniczne - poznasz ich rodzaje, historię i funkcję związaną z wytwarzaniem energii, a także ochroną przeciw-powodziową na rzece Bóbr.

  6. Schronisko „Perła Zachodu” - miejsce odpoczynku z pięknym widokiem na Jezioro Modre. Czeka na Ciebie garść informacji na temat przyrody i historii Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

  7. Jezioro Modre - przeczytasz o historii powstania jeziora i co ciekawego znaleziono na jego dnie oraz o zasadzie działania elektrowni wodnej.

  8. Wieża Książęca w Siedlęcinie - dowiesz się dlaczego ma tak dziwny kształt, czy to był obiekt obronny i jakie malowidła fascynują całą Europę?

 

Cały opis na stronie

http://www.dzpk.pl/pl/415-sciezka-edukacyjna-qjak-kropla-skale-drazylaq.html