GALERIA I TEATR ZDROJOWY

 

Jeszcze przed wzniesieniem budynku teatru w cieplicach wystawiano liczne przedstawienia, jednak ta forma rozrywki rozkwitła, kiedy w roku 1836 stanął zaprojektowany przez Alberta Tolberga gmach teatru. 

Pomimo niewielkich rozmiarów i kameralnego wnętrza teatr działał z ogromnym rozmachem. Na scenie oprócz zawodowych artystów zobaczyć można było również utalentowanych kuracjuszy oraz członków rodu Schaffgotschów. Z czasem, dla wygody gości, połączono go ze stojącą obok, powstałą nieco wcześniej „Galerią”. Wybudowana w 1800 roku budowla stylowo nawiązywała do antycznych willi, a wewnątrz mieściła salę koncertową, czytelnię, salon gier towarzyskich, palarnię cygar oraz restaurację. 

Dziś w XIX-wiecznym budynku teatru swoją siedzibę ma Zdrojowy Teatr Animacji, który oprócz swojej podstawowej działalności organizuje również życie kulturalne w cieplickim uzdrowisku. 

Poruszając się główną aleją parkową, mijając Teatr i Galerię powoli opuszczamy Park Zdrojowy i dochodzimy do ulicy Cervi. Aby dotrzeć do kolejnego punktu naszej wędrówki, musimy skręcić w lewo, przekroczyć most na rzece Wrzosówce i przed widocznym już stawem skręcić w prawo, w alejkę parkową. Stąd zaczniemy zwiedzanie Parku Norweskiego.